Nasze publikacje

Najnowsze


Artykuł dodał(a) Ewa Kwiecińska, piątek 11-grudzień-2014

Rentowność przedsięwzięcia
Każdy przedsiębiorca wie, że dla jego efektywnych działań istotna jest analiza rentowności przedsięwzięcia.

Dobry specjalista
Warto więc w swoich szeregach mieć człowieka dla którego rachunkowość zarządcza nie będzie miała tajemnic. Jest to o tyle trudne zadanie, że tak naprawdę zawsze dostosowuje się ją indywidualnie do określonych potrzeb wynikających ze specyfikacji danego przedsięwzięcia, miejsca jego wykonywania, środków finansowych oraz wielu innych czynników.

Jaką metodę wybrać?
Istnieje w teorii i praktyce wiele metod dotyczących rentowności danego projektu. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- wskaźnik zyskowności,
- księgową stopę dochodu,
- IRR czyli wewnętrzną stopę dochodu,
- NPV - teraźniejszą wartość netto,
- oraz okres zwrotu nakładów.

Wybierając dla siebie odpowiednią metodę należy pamiętać o tym, aby uwzględniać w nie optymalizację kosztów. Każdy przedsiębiorca bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że aby przeliczyć dochód jaki można osiągnąć z danego przedsięwzięcia najlepiej należy sprawdzić czy optymalizacja kosztów w ogóle wchodzi w grę. Dobrzy specjaliści z dziedziny ekonomii i biznesu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tego typu działania są niezwykle trudne ale możliwe do obliczenia. Często jednak opierają się na spekulacjach których tak naprawdę nikt z nas nie może być na 100% pewny, ponieważ zależą od aktualnej sytuacji na rynku światowym i krajowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat analizy rentowności przedsięwzięć inwestycyjnych oraz chciałbyś poznać, na czym polega controlling finansowy i budżetowanie w firmie - zapraszamy na stronę www.controlling-systems.pl.

Fotorelacja


biznes
finanse
pieniądz
zarządzanie