Nasze publikacje

Najnowsze


Artykuł dodał(a) Maciej Lisowski, poniedziałek 22-sierpień-2017

Plotery tnące
Ploter tnący to jak sama nazwa wskazuje urządzenie służące do wykonywania różnego rodzaju cięć, sterowane za pomocą komputera.

Najczęściej wykorzystywane są do nacinania lub wycinania odpowiednich kształtów w arkuszach materiałów. Jednym z warunków, by móc bez przeszkód korzystać z takich urządzeń jest to, że materiał obrabiany musi być koniecznie miękki, bowiem z twardym lub nawet średnio twardym plotery mogą sobie nie poradzić.

Działanie takich urządzeń opiera się na ruchach głowicy, która wyposażona została w specjalne ostrze, które przesuwa się tuż nad powierzchnią materiału poddanego cięciu. Wyróżnić można dwa rodzaje ploterów - płaski oraz bębnowy. W przypadku tych pierwszych arkusze mają ograniczenia do wymiarów. By móc z nimi pracować muszą być ułożone płasko na powierzchni, bowiem w tym konkretnym przypadku ostrze głowicy przesuwają się jedynie wzdłuż dwóch osi - x i y. Do większych wymiarów arkuszy i tych w kształcie przypominających wstążkę stosuje się drugi rodzaj, czyli plotery bębnowe, gdzie ostrze przesuwa się tylko i wyłącznie w obrębie bębna/rolki. Rzadziej używane plotery tnące to te grawerujące. Szukasz informacji? Zobacz stronę

O ile wcześniej wspomniane znajdują szerokie zastosowanie w poligrafii, o tyle ten rodzaj nadaje się tylko do pracy z takimi materiałami jak styropian, czy wszystkie te, które najczęściej wykorzystywane są w kamieniarstwie czy też szklarstwie ( do piaskowania napisów). To co jest ważne w przypadku użytkowania takich urządzeń to zachowanie zasad bezpieczeństwa, bowiem noże, szczególnie nowe są bardzo ostre, a nieumiejętnie wykorzystane mogą doprowadzić do dużej tragedii.

Fotorelacja


plotery tnące
używane plotery tnące